INFO:
Zaloguj się w portalu zmpd.pl
INFO:
Zarejestruj się w portalu zmpd.pl
Aktualności
CHORWACJA
Informacja z 18 października
Na przejściu granicznym w Bajakovo kolejka samochodów ciężarowych czekających na wjazd do Serbii przekracza 1 km.
Informacja z 15 października
Otwarte są przejścia graniczne z Serbią w Bajakovo, Batinie, Erdut, Iloku, Ilok 2, Principovac I, Principovac II i Tovarnik.
Przejście graniczne w Baranjsko Petrovo Selo jest przeznaczone wyłącznie dla autokarów przewożących migrantów.
Pozostałe przejścia graniczne Chorwacji ze Słowenią i Węgrami są otwarte. Na przejściach granicznych nie ma kolejek, poza Tovarnikiem, z którego korzystają głównie kierowcy samochodów ciężarowych.
Źródło: Ambasada RP w Zagrzebiu
Informacja z 7 października
O godz. 8:50 zamknięte dla samochodów ciężarowych przejście graniczne ze Słowenią w miejscowości Pasjak.
Informacja z 6 października
Otwarte są przejścia graniczne z Serbią w Bajakovo, Batinie, Erdut, Iloku Ilok 2, Tovarnik, w Principovac i Principovac 2.
Na przejściach granicznych nie ma kolejek.
Informacja z 4 października
Otwarte są przejścia graniczne z Serbią w Bajakovo, Batinie, Erdut, Iloku Ilok 2 i Tovarnik. Nadal zamknięte są przejścia graniczne z Serbią w Principovac, Principovac 2.
Na przejściach granicznych nie ma kolejek.
4 października do RH wjechało 40 656 samochodów osobowych (wyjechało 42 848), 3 083 samochodów ciężarowych (wyjechało 3 406) i 855 autobusów (wyjechało 799).
Informacja z 1 października
Na przejściach granicznych z Serbią: Tovarnik i Erdut ruch drogowy odbywa się bez przeszkód. W Bajakovo kolejka ciężarówek oczekujących na wjazd do Serbii sięga 1 kilometra. Obserwuje się wzmożony ruch przy wjeździe do RH na przejściu granicznym w Županji oraz przy wyjeździe do Serbii na PG w Bajakovie.
29 września wieczorem otwarto dla ruchu przejścia graniczne z Serbią w Batinie i Iloku.
Nadal zamknięte są przejścia graniczne z Serbią w Ilok 2, Principovac, Principovac 2.
Wszystkie przejścia graniczne Chorwacji ze Słowenią i Węgrami są otwarte.
Źródło: MSZ/Konsulat w Zagrzebiu
***
Zachęcamy do obserwowania aktualnej sytuacji na przejściach granicznych, które są publikowane na stronie internetowej Chorwackiego Automobilklubu (http://www.hak.hr/en).
Ważne telefony podczas podróży samochodem w Chorwacji:
Pomoć na cesti (+385 1) 1987
Stanje na cestama 072 777 777
Služba za korisnike 0800 9987
Źródło: MSZ/Konsul RP w Zagrzebiu
***
Aktualną sytuację na serbsko - chorwackiej granicy można podejrzeć także w kamerach, klikając na poniższe zdjęcie:
SŁOWENIA
Informacja z 21 października
Z powodu dużego napływu uchodźców zamknięte zostały przejścia graniczne Središče ob Dravi, Brežice-Rigonce, Imeno i Rigonce. Pozostałe przejścia graniczne są otwarte.
SERBIA
Informacja z 30 września
Od wczoraj działa, uruchomione ponownie, drogowe przejście graniczne Bezdan - Batina na granicy serbsko-chorwackiej.
Obecnie ruch na czterech działających przejściach z Chorwacją i na wszystkich przejściach z Węgrami przebiega bez przeszkód. Źródło: MSZ/Konsulat w Belgradzie
Informacja z 27 września
Ruch na drogowych przejściach granicznych z Węgrami oraz na trzech działających przejściach z Chorwacją (Batrovci-Bajakovo, Sid-Tovarnik i Bogojevo-Erdut) przebiega bez przeszkód – oczekiwanie 15-30 min, ciężarówki na Batrovci-Bajakovo – ok. 2 godzin.
Informacja z 24 września
Serbia wydała zakaz wjazdu ciężarówkom i towarom z Chorwacji w odpowiedzi na podobne restrykcje wprowadzone wcześniej przez Chorwację - poinformował 23 września serbski minister spraw wewnętrznych Nebojsa Stefanović.
"Od tej chwili serbska policja nie przepuści przez żadne przejście graniczne jakichkolwiek pojazdów ciężarowych zarejestrowanych w Chorwacji, lub jakichkolwiek ciężarówek przewożących towary wytworzone w Chorwacji" - powiedział Stefanović dziennikarzom. PAP
BOŚNIA i HERCEGOWINA
Informacja z 1 października
Sytuacja na przejściach granicznych BiH z Chorwacją i Serbią pozostaje stabilna; na niektórych przejściach granicznych, szczególnie przy wyjeździe z BiH, możliwe są okresowe utrudnienia, takie jak znacznie wydłużony czas oczekiwania np. dla ciężarówek i tirów (do kilku godzin). Bieżących informacji o sytuacji na poszczególnych przejściach granicznych, również w jęz. angielskim, może udzielić w godzinach pracy Policja Graniczna (Straż Graniczna) Bośni i Hercegowiny, tel. +387 33 755 300;
Na innych przejściach granicznych z Chorwacją, np. Bosanki Samac, wjazd do BiH dzisiaj odbywał się dzisiaj bez zakłóceń i bez kolejek.
Z informacji posiadanych przez placówkę wynika, że z przejścia granicznego BiH – Chorwacja Velika Kladusa – Maljevac mogą korzystać wyłącznie obywatele UE. Źródło: MSZ/ Ambasada RP w Sarajewie
LITWA
Informacja z 17 września
Litwa nasiliła patrole na granicy z Polską w związku z nową trasą, którą uchodźcy podróżują z południa na północ Europy - oświadczył szef litewskiej straży granicznej Renatas Pożela.
Dodał, że litewskie służby "analizują sytuację, kierując siły i podejmując działania tam, gdzie są najbardziej potrzebne, w tym na granicy litewsko-polskiej". (PAP)
FRANCJA
Informacja z 16 września
Jeśli będzie to konieczne, w ciągu nadchodzących dni lub tygodni, Francja nie zawaha się przywrócić tymczasowej kontroli na granicach - oświadczył premier Francji Manuel Valls. PAP
WĘGRY
Informacja z 17 października
O północy z piątku na sobotę (16/17 października) Węgry zamknęły 300-kilometrową granicę z Chorwacją, aby powstrzymać napływ migrantów. Węgry poinformowały o tej decyzji władze Chorwacji, Słowenii, Polski, Słowacji, Austrii i Niemiec.
17 października Węgry przywróciły także tymczasowe kontrole graniczne na swojej granicy ze Słowenią.
Informacja z 25 września
Władze węgierskie zamieściły na stronie policji http://www.police.hu/hirek-es-informaciok/hatarinfo tabelę informacyjną o sytuacji na węgierskich przejściach granicznych. Na razie jest tylko w języku węgierskim, ale wkrótce powstaną wersje w językach angielskim i niemieckim. Aby ułatwić odczytanie zawartych w tabeli informacji Konsul RP w Budapeszcie przekazał informację, że:
- w kolumnie 1 zawarta jest nazwa przejścia granicznego,
- kolumna 2 oznacza przejście alternatywne i informacje dodatkowe np.: słowa ZARVA lub LEZARVA oznaczają – ZAMKNIĘTE.
- kolumna 4 oznacza czas oczekiwania na wyjazd w Węgier poszczególnych rodzajów pojazdów (0 – oznacza, że na wyjazd dane rodzaje pojazdów nie czekają w ogóle, a 1 óra – oznacza, że czas oczekiwania to 1 godzina),
- kolumna 5 oznacza czas oczekiwania na wjazd na Węgry.
- poszczególne części tabeli (idąc w dół tabeli) dotyczą kolejno przejść granicznych z Rumunią, Serbią, Ukrainą, Chorwacją i Austrią.
W wersji angielskiej (na dole strony) podane są numery telefonów bezpośrednio na przejścia graniczne, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje dot. przekraczania granicy. Źródło: MSZ/Konsulat w Budapeszcie
Informacja z 20 września
Węgry otworzyły w niedzielę 20 września dla ruchu samochodowego główne przejście na granicy z Serbią - Röszke - Horgosz - które pięć dni temu zamknięto, by zapobiec przedostawaniu się fali migrantów na terytorium węgierskie.
Informacje z 18 września
Węgry ogłosiły stan kryzysowy w dwóch kolejnych województwach: graniczącym ze Słowenią i Chorwacją komitacie Zala na przedgórzu Alp i komitacie Vas graniczącym z Austrią i Słowenią. Stan kryzysowy, obowiązujący już łącznie w sześciu komitatach może potrwać pół roku, a nawet dłużej. Oznacza także nasilenie kontroli granicznych.
Pojazdy ciężarowe mogą korzystać tylko z jednego przejścia granicznego między Serbią i Węgrami: Tompa - Kelebija
Informacje z 16 września
Od północy 17 września 2015 zamknięte zostają na 30 dni oba drogowe przejścia graniczne z Serbią w miejscowości Röszke.
Przejścia Röszke – Horgoš (w ciągu autostrad - węgierskiej M5 i serbskiej A1) oraz Röszke – Horgoš 2 (w ciągu węgierskiej drogi krajowej 5) zostają zamknięte „dla ochrony bezpieczeństwa publicznego” po zamieszkach wywołanych przez imigrantów 16 września 2015. Zamknięte do odwołania pozostaje także przejście Ásotthalom - Bački Vinogradi.
Na granicy węgiersko-serbskiej funkcjonują obecnie cztery przejścia graniczne:
Bácsalmás – Bajmok (godz. 7-19),
Hercegszántó - Bački Breg (24h),
Tiszasziget – Đala (godz. 7-19),
Tompa-Kelebija (24h)
***
W związku z występującymi czasowymi ograniczeniami w ruchu drogowym na autostradowym przejściu granicznym Horgoš - Röszke pomiędzy Serbią i Węgrami (autostrada A1), od 15 września podróżujący mogą korzystać z przejścia granicznego Kelebija -Tompa w pobliżu miasta Subotica – droga krajowa nr 11 (po stronie serbskiej) i nr 53 (po stronie węgierskiej).
Informacje z 15 września
Węgry podjęły decyzję o przygotowaniu planów budowy ogrodzenia na odcinku granicy z Rumunią - poinformował szef MSZ w Budapeszcie Peter Szijjarto. Ogrodzenie, którego początek znajdzie się u zbiegu granic Węgier, Rumunii i Serbii, będzie budowane "na rozsądnej długości" granicy, jeśli presja migracyjna przesunie się w kierunku Rumunii - powiedział minister. (PAP)
Władze Węgier ogłosiły we wtorek stan kryzysowy w dwóch komitatach (województwach) na południu kraju, przy granicy z Serbią. Ogłoszenie stanu kryzysowego daje władzom węgierskim większe uprawnienia, pozwala np. na zamykanie dróg i ograniczanie pracy instytucji publicznych.
15 września wchodzą w życie na Węgrzech nowe, ostre przepisy o ochronie granicy. Przewiduje się w nich do trzech lat więzienia dla osób nielegalnie przekraczających granicę oraz do pięciu, jeśli osoba ta jest uzbrojona lub niszczy ogrodzenie. Wobec masowego napływu migrantów Węgry przyspieszyły budowę 175-kilometrowego ogrodzenia na granicy z Serbią; prace mają zakończyć się w połowie października.
BELGIA
Informacja z 14 września
Belgia może przywrócić kontrole na granicach z powodu migrantów.
Belgia rozważy przywrócenie kontroli na swoich granicach wzorem Niemiec, jeśli do kraju będzie zmierzać więcej uchodźców - wynika z wypowiedzi ministra ds. polityki azylowej i imigracji Theo Franckena. Zaznaczył, że jeśli jego kraj znajdzie się w podobnym położeniu co Niemcy, to z pewnością powinien rozważyć podjęcie kroków, na które zdecydował się Berlin. (PAP)
HOLANDIA Informacja z 14 września Holenderskie służby bezpieczeństwa będą prowadzić miejscowe i wyrywkowe kontrole graniczne w związku z coraz większym napływem do Unii Europejskiej osób szukających azylu - poinformowało 14 września ministerstwo sprawiedliwości.
Postanowienie wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.
"Zwiększymy mobilne kontrole w regionach przygranicznych" - powiedziała rzeczniczka resortu sprawiedliwości Yvonne Wiggers. (PAP)
NIEMCY:
Informacja z 17 września
Policja niemiecka, kontrolująca od niedzieli granicę państwową z Austrią, rozszerzyła kontrolę na teren przy granicy z Czechami. Posterunki kontrolne zainstalowano na autostradzie A17, będącej główną arterią komunikacyjną między Niemcami a Czechami. (PAP)
Informacja z 15 września
Niemiecka policja wzmocniła kontrole na części granicy z Francją, na wysokości regionu Alzacji i landu Badenii-Wirtembergii. (PAP)
Informacje z 14 września
Z powodu wprowadzonych kontroli w poniedziałek rano na drogowych przejściach granicznych między Austrią a Niemcami tworzyły się kilometrowe korki.
- Obecne kontrole w niczym nie przypominają jednak tych, które znamy sprzed paru lat - podkreślił z Piding na niemiecko-austriackim pograniczu Maciej Warsiński, specjalny wysłannik TVN24. - Nie ma budek strażniczych, pograniczników i celników, to po prostu przewężenie na autostradzie z Niemiec do Salzburga. Na jednym z pasów została rozstawiona kontrola, a kilkudziesięciu policjantów sprawdza wyrywkowo przejeżdżające pojazdy, przede wszystkim ciężarówki i autobusy, w poszukiwaniu imigrantów, by poddać ich wymaganym w Unii Europejskiej kontrolom. Więcej na TVN24.PL (komunikat PAP)
Sekretarz generalny bawarskiej CSU Andreas Scheuer powiedział w poniedziałek stacji telewizyjnej ZDF, że wprowadzone poprzedniego dnia kontrole na granicy z Austrią będą obowiązywały dopóki Unia Europejska nie podejmie konkretnych decyzji w sprawie imigrantów. (PAP.)
Informacje z 13 września
Niemcy przywróciły czasowo kontrole na swoich granicach państwowych, aby ograniczyć masowy napływ imigrantów. Szef MSW Thomas de Maiziere poinformował w niedzielę, że działania władz będą się początkowo koncentrować na granicy południowej z Austrią.
Nie jest jasne, czy kontrole zostaną rozszerzone na inne granice.
13.09.2015 r. tymczasowo przywrócono kontrolę graniczną na niemieckiej granicy. Obywatele Unii Europejskiej, w tym obywatele Polski, mogą przekraczać granicę na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo tj. paszportu lub dowodu osobistego. Pozostali podróżni – obywatele państw trzecich, są zobowiązani posiadać ważny paszport i inne dokumenty poświadczające prawo do legalnego pobytu i przejazdu przez terytorium państw strefy Schengen.
Możliwość tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej wynika z prawa unijnego, tj. Kodeksu Granicznego Schengen ustanawiającego wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice wewnętrzne strefy Schengen, w tym zasady prowadzenia kontroli granicznej w przypadku jej przywrócenia.
Zgodnie z prawem wspólnotowym czasowe przywrócenie kontroli granicznych możliwe jest w szczególnych sytuacjach, związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego, na przykład przy okazji organizacji międzynarodowych imprez masowych. Więcej w komunikacie MSW
AUSTRIA
Informacja z 19 października
Austria ponownie przywróciła kontrole graniczne, które potrwają do 4 listopada.
Informacja z 17 października
Kontrole na przejściach granicznych w sąsiadujących ze Słowenią landach Karyntia i Styria na południu Austrii wzmocniono od 17 października w oczekiwaniu na zwiększoną falę migrantów po zamknięciu granicy węgiersko-chorwackiej - podała policja.
W Karyntii "systematyczne kontrole graniczne" prowadzono dotychczas tylko na przejściach Karawankentunnel i Loiblpass, jednak w sobotę o godz. 20 zostały rozszerzone na przejścia Lavamuend, Seebergsattel, Grablach oraz Wurzenpass. W Styrii wzmocnione zostaną kontrole na przejściach Bad Radkersburg, Mureck i Spielfeld.
Źródło: PAP
Informacje z 16 września
Austria wprowadzi jeszcze w środę kontrole na swej granicy ze Słowenią - poinformowała minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner, zaznaczając, iż zdecydowano się na to w obliczu "wyraźnego złagodzenia" sytuacji na granicy austriacko-węgierskiej.
"W najbliższych godzinach austriacka policja rozpocznie kontrolowanie granicy południowej" - głosi przekazane austriackiej agencji APA oświadczenie Mikl-Leitner. Rzecznik jej resortu uściślił, że kontrole na granicy z Węgrami zostaną utrzymane. (PAP)
Aktualne utrudnienia w ruchu drogowym w Austrii - MAPA
Informacja z 15 września
W związku z kryzysem imigracyjnym od północy z wtorku na środę w Austrii możliwe będzie przeprowadzanie kontroli granicznych. Zarządzenie w tej sprawie rząd austriacki wydał we wtorek 15 września po południu.
SŁOWACJA
Słowacja wprowadziła tymczasową kontrolę na swych granicach z Austrią i Węgrami - poinformował 14 września słowacki minister spraw wewnętrznych Robert Kalinak, który zapewnił, że pozostaje w stałym kontakcie z krajami sąsiednimi. Kalinak dodał, że wzmocni słowacką straż graniczną wysłaniem na granice dodatkowych 220 policjantów.
Informacja z 9 września
Słowacką policja zamknęła drogę E77, która ma kluczowe znaczenie dla połączenia Słowacji z Polską i prowadzi przez Orawę na przejście graniczne Trstená – Chyżne. Zamknięcie drogi spowodowane jest uszkodzeniem mostu na drodze I/59 między miejscowościami Podbiel i Niżna nad Orawą. Kierowcom samochodów ciężarowych udającym się do Polski proponowane są alternatywne trasy: 1) Ružomberok – Poprad – Vyšný Komárnik; 2) Púchov – Lysá pod Makytou – Vsetín – Nový Jičín – Ostrava.
Więcej informacji tutaj
Źródło: Ambasada RP w Bratysławie
Filtr info.
Popularne tagi
Tagi abc..
Ceny ON
Waluty
Partner strategiczny ZMPD
Należymy do
Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce
ZMPD jest największym polskim stowarzyszeniem w branży transportu drogowego, istniejącym od 1957 roku.
Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce
ZMPD jest największym polskim stowarzyszeniem w branży transportu drogowego, istniejącym od 1957 roku.