Z wielkim smutkiem informujemy, że 16 stycznia 2025 r., w wieku 87 lat zmarł Aleksander Reisch, jeden z założycieli, a później wieloletni prezes Warmińsko-Mazurskiego Zrzeszenia Przewoźników Drogowych w Olsztynie, były członek zarządu Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w sobotę 25 stycznia 2025 r. w Olsztynie - szczegóły poniżej.
Śp. Aleksander Reisch był wielce zasłużony dla transportu drogowego zarówno w wymiarze ogólnokrajowym, jak i lokalnym. Zawodowo związany z transportem od 1960 r., przez lata transportowe losy połączyły Go z olsztyńskim PKS-em.
Swoim zaangażowaniem i postawą przez lata pozytywnie wpływał na wizerunek całego środowiska przewoźników. Dzięki Jego działaniom dynamicznie rozwijał się transport drogowy na Warmii i Mazurach.
Śp. Aleksander Reisch współuczestniczył w wielu przedsięwzięciach, akcjach, zjazdach i konferencjach naukowych, które służyły rozwiązywaniu trudnych problemów przewoźników. Współpracował m.in. z fundacją Akademia Transportu oraz Instytutem Transportu Drogowego na rzecz popularyzacji wiedzy transportowej, stałej poprawy umiejętności kierowców oraz ogólnej poprawy funkcjonowania i organizacji branży transportowej.
Był gorącym orędownikiem działań na rzecz reaktywacji zawodu kierowcy w szkołach zawodowych, a także inicjatorem spotkań z przedstawicielami zagranicznych stowarzyszeń przewoźników na rzecz dalszej współpracy w kierunku wymiany informacji na temat przepisów transportowych i warunków wykonywania transportu.
Śp. Aleksander Reisch był wielokrotnym członkiem zespołów opiniotwórczych, doradczych i konsultacyjnych w zakresie transportu drogowego.
W Zrzeszeniu Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce pełnił prestiżowe funkcje, m.in. członka Zarządu (2019-2022), oraz przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady Zrzeszenia (odpowiednio w latach 1999-2018 oraz 1992-1995). Przewodniczył pracom Komisji Statutowej ZMPD (2000-2015), był także przewodniczącym Zespołu ds. zmiany Statutu (2019-2021).
Nieprzerwanie przez sześć kadencji pełnił funkcję Przewodniczącego Regionu Warmińsko-Mazurskiego (2006-2022), nieprzerwanie przez pięć kadencji sprawował mandat delegata na Zgromadzenie Ogólne Delegatów ZMPD (2002-2022). W latach 2000-2003 brał udział w pracach Komisji ds. współpracy ze stowarzyszeniami regionalnymi i władzami państwowymi.
16 czerwca 2021 r. otrzymał tytuł Członka Honorowego ZMPD.
Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości, Diamentową Odznaką Honorową „Zasłużony dla ZMPD”.
Cześć Jego pamięci!
Rodzinie i Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia.
W imieniu władz statutowych ZMPD prezes Jan Buczek.
Wspomnienie prezesa ZMPD Jana Buczka
Na początku lat 90., kiedy rodziła się wielka branża międzynarodowego transportu drogowego, środowisko transportowe składało się z dwóch grup. Grupa wykształconych i doświadczonych menedżerów transportowych, zarządzających ówczesnymi państwowymi gigantami transportowymi była swoistą merytoryczną awangardą wobec grupy drobnych przedsiębiorców, którzy wykorzystali nowe uwarunkowania prawne i biorąc swój los w swoje ręce, postępując instynktownie i zupełnie intuicyjnie, popełniając przy tym mnóstwo błędów, zdobywali rozproszone, indywidualne doświadczenia.
Śp. Aleksander podczas licznych debat z administracją naszego państwa wyróżniał się swoimi uporządkowanymi wypowiedziami. Wówczas nie mieliśmy spójnej wizji utworzenia modelu funkcjonowania naszej branży i często dochodziło między nami do licznych napięć. Nasze relacje i postawy jednak ewoluowały, aż w końcu, kiedy pojawiło się wzajemne zrozumienie i zaufanie, nastąpił czas owocnej, wieloletniej współpracy.
W swoim działaniu był skromny, często zwracał uwagę na to, że beneficjenci efektów naszej pracy nie muszą rozumieć i znać genezy sukcesów branży. Ważne było to, że te efekty przekładają się na korzyści dla dziesiątków tysięcy polskich przewoźników międzynarodowych i naszego państwa.
Wielkie doświadczenie Śp. Aleksandra przyczyniło się też do uporządkowania charakteru i struktury naszej organizacji – Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce. Jego dyplomatyczny kunszt wielokrotnie uchronił ZMPD przed chaosem i destrukcją. Przez długie lata pełniąc aktywnie różne funkcje w Radzie i Zarządzie, przyczynił się do budowania sprawności i wizerunku naszej organizacji.
Był inspiratorem powołania Warmińsko-Mazurskiego Zrzeszenia Przewoźników Drogowych w Olsztynie – organizacji, której poświęcił wiele serca i energii. Uznanie Jego pozycji regionalnego lidera sprawiło, że od powstania tej organizacji, aż do chwili utraty sił w wyniku choroby niezmiennie stał na jej czele, pełniąc funkcję Prezesa.
Był dla nas przykładem, wielu czerpało od Niego wiedzę i doświadczenie. W wielu obszarach życia był wręcz pedantem, co często stanowiło przykład dla tych, którzy mieli z Nim kontakt.
Najwięcej uwagi poświęcał swojej rodzinie, ukochanej żonie Zosi – wiernej współtwórczyni ich wspólnych życiowych sukcesów, oraz synom i wnukom, które były dla Niego źródłem największych radości.
Miał wielu przyjaciół wśród przewoźników, przedstawicieli władz samorządowych, polityków, ludzi nauki i kultury.
Śp. Aleksander był osobą powszechnie znaną i szanowaną w wielu środowiskach i organizacjach o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Wzbudzał powszechny zachwyt swoją wspaniałą kondycją fizyczną i doskonałym stanem zdrowia. I tak było aż do chwili, gdy dowiedzieliśmy się o Jego problemach zdrowotnych, uniemożliwiających Mu osobisty udział w pracach na rzecz branży i organizacji branżowych.
Mieliśmy niepokorną nadzieję, że kłopoty zdrowotne będą miały charakter przejściowy, że i tym razem podniesie się i wróci do pracy w pełni sił. Jednak Pan miał inne plany wobec Niego, a Aleksander, rozumiejąc swoją sytuację, dzielnie pokonywał codzienne trudności. Jego najbliżsi, z najwyższym i godnym podziwu poświęceniem wspierali Go w cierpieniu, pielęgnując i opiekując się Nim w domu do ostatnich chwil Jego życia, stwarzając w tym ogromnym cierpieniu komfort bycia z najbliższymi.
Miałem to szczęście, że odwiedziłem Państwa Reischów przed świętami Bożego Narodzenia. Aleksander cieszył się z naszego spotkania, pokazywał swoją dzielność i sprawność na miarę stanu, w jakim się znajdował. Żegnając się, z wielkim wysiłkiem wypowiedział słowa „DO ZOBACZENIA”.
Niestety, już więcej się nie zobaczyliśmy.
Dziękuję Ci Aleksandrze za Twoją przyjaźń, za Twoje rady, za Twój wkład w naszą wspólną drogę i pracę na rzecz naszej transportowej branży.
Będziemy pamiętać Twoje zasługi i Twoją pracę.
Dziś, pełen refleksji i wspomnień, żegnam Cię Drogi Przyjacielu tymi samymi słowami.
DO ZOBACZENIA, w innym już wymiarze.
Jan Buczek, Prezes ZMPD