INFO:
Zaloguj się w portalu zmpd.pl
INFO:
Zarejestruj się w portalu zmpd.pl
Aktualności
28 maja odbyło się trzecie posiedzenie Międzyresortowego Zespołu do spraw działań sprzyjających rozwojowi międzynarodowego transportu drogowego z udziałem minister infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak oraz przedstawicieli branży transportowej.
Celem spotkania było omówienie aktualnej sytuacji w branży transportu drogowego w związku z planowanym w najbliższym czasie spotkaniem premier Ewy Kopacz z przedstawicielami międzynarodowych przewoźników drogowych.
Obecny na spotkaniu prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce Jan Buczek skrytykował ministerstwo za brak widocznych dla przewoźników działań ze strony resortu. – Dość już pustych rozmów i dyskusji na te same tematy. Już nie prosimy, tylko domagamy się natychmiastowych decyzji. Czekaliśmy bardzo długo na odpowiedź ministerstwa w sprawie rozwiązania naszych problemów i nadal niczego nie dostaliśmy – przypomniał prezes ZMPD, podkreślając dobitnie, że brak szybkich, pozytywnych dla branży rozwiązań grozi bankructwem wielu przewoźników.
Obecni na posiedzeniu przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zobowiązali ministerstwo do przekazania wszelkich dokumentów związanych z postulatami branży, obiecując jednocześnie zorganizowanie w jak najszybszym czasie spotkania z premier Ewą Kopacz, podczas którego zostanie przekazana informacja na temat możliwości realizacji poszczególnych postulatów.
Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego Piotr Litwiński wskazał na, nonsensowne jego zdaniem, projekty zmian ustaw, szczególnie w kwestii karania właścicieli pojazdów za wykroczenia spowodowane przez kierowców. – Oczywiste jest to, że mandat ma płacić ten, kto popełnił wykroczenie, a nie właściciel pojazdu – powiedział Litwiński. Przedstawiciele branży nie przyjęli do wiadomości, iż projekty te zostały przygotowane z uwagi na brak możliwości ściągania przez państwo mandatów z kierowców.
Minister Maria Wasiak zgodziła się na sugestie przedstawicieli przewoźników, by – nie czekając na odpowiedź Niemców w sprawie decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej łamania przez ten kraj unijnych przepisów poprzez wymaganie od zagranicznych przewoźników stosowania niemieckiej płacy minimalnej – już teraz przygotować odpowiedni wniosek do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w tej kwestii. Mieczysław Marosz z Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji zwrócił uwagę na fakt, iż stosowanie MiLoG oznacza także ponoszenie przez polskich przedsiębiorców innych dodatkowych kosztów, a mianowicie podatku dla polskiego fiskusa od niemieckiej stawki godzinowej, opłat na rzecz ZUS, itp.
Dyrektor Departamentu Transportu ZMPD Tadeusz Wilk podkreślił, że przewoźnicy zrzeszeni w ZMPD nadal nie wiedzą, jak mają postępować – czy płacić wymagane przez Niemców 8,5 euro za godzinę pracy kierowcy, czy też nie, narażając się tym samym na poważne kłopoty w przypadku, gdyby jednak egzekwowano od nich takie postępowanie. Zwrócił też uwagę na kwestię prób akceptowania przez unijnych urzędników objęcia kabotażu przepisami MiLoG. Polscy przewoźnicy z takim stanowiskiem zdecydowanie się nie zgadzają.
Przewoźnicy mówili także o absurdzie, jakim jest nakładanie na przewoźników wysokich kar za każde przekroczenie ładowności, podczas gdy właściciele pojazdów do 3,5 tony za przewóz nawet 6 – 8 ton otrzymują symboliczne mandaty. Poruszono także temat zwrotu akcyzy i podatku VAT od paliw.
Podczas posiedzenia udało się uzgodnić, że w trybie natychmiastowym nastąpi przegląd postulatów zgłoszonych przez ZMPD i środowisko.
Ustalono, że 8 czerwca 2015 r. odbędzie się kolejne spotkanie zespołu międzyresortowego, podczas którego przewoźnikom zostanie zaprezentowany sposób rozwiązania aktualnych problemów, wraz z harmonogramem działań.
***
W pracach zespołu, powołanego 25 stycznia 2015 r. przez premier Ewę Kopacz, uczestniczą przedstawiciele ministerstw infrastruktury i rozwoju, gospodarki, finansów, pracy i polityki społecznej, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, a także Głównego Urzędu Statystycznego i Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Zespołowi przewodniczy minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.
Informacja własna ZMPD. Opr. PG
Filtr info.
Popularne tagi
Tagi abc..
Ceny ON
Waluty
Partner strategiczny ZMPD
Należymy do
Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce
ZMPD jest największym polskim stowarzyszeniem w branży transportu drogowego, istniejącym od 1957 roku.
Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce
ZMPD jest największym polskim stowarzyszeniem w branży transportu drogowego, istniejącym od 1957 roku.