INFO:
Zaloguj się w portalu zmpd.pl
INFO:
Zarejestruj się w portalu zmpd.pl
Aktualności
Informacja z 10 sierpnia
Otrzymaliśmy odpowiedź od dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rozwoju Adama Brożka na pisma interwencyjne ZMPD, dotyczące nowych regulacji prawnych w sprawie delegowania pracowników do tych krajów - TUTAJ.
***
Przekazujemy informację, jaką otrzymaliśmy od WPHI w Rzymie w odpowiedzi na nasze pytanie o płacę minimalną we Włoszech.
WPHI informuje, że pozostaje w stałym kontakcie z Departamentem Spraw Zagranicznych Dyrekcji Generalnej ds. ochrony warunków pracy i stosunków przemysłowych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Republiki Włoskiej, które w chwili obecnej oczekuje na ukazanie się dekretu wykonawczego do Rozporządzenia, określającego zasady i tryb przekazywania informacji (art. 10, pkt. 2).
Poniżej zamieszczamy tłumaczenie na język polski tekstu Rozporządzenia, wykonane przez WPHI w Rzymie
# | Nazwa | Pobierz |
1 | Rozporządzenie z mocą ustawy nr 136 z dnia 17 lipca 2016 roku | pobierz PDF |
Informacja z 5 sierpnia
Po pojawieniu się pierwszych sygnałów o możliwości wprowadzenia nowych regulacji dotyczących delegowania pracowników we Włoszech oraz na Węgrzech, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wystąpiło do ambasad RP w Rzymie oraz Budapeszcie z prośbą o zbadanie tych doniesień oraz o uzyskanie jednoznacznego stanowiska władz tych państw w zakresie objęcia przepisami międzynarodowego transportu drogowego.
Z informacji uzyskanych w ambasadzie RP w Budapeszcie wynika, że strona węgierska przedstawi stosowne wyjaśnienia 9 sierpnia 2016 r. Także ambasada RP w Rzymie oczekuje na stanowisko strony włoskiej w tej sprawie.
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa na bieżąco monitoruje sprawę, wszelkie uzyskane wyjaśnienia zostaną niezwłocznie przekazane przewoźnikom drogowym.
Komunikat Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa
Informacja z 3 sierpnia
Zgodnie z informacją otrzymaną z Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego IRU w Genewie, 23 lipca 2016r. Włochy przyjęły przepisy dotyczące stosowania zasad delegowania pracowników w przewozach kabotażowych.
Według założeń przyjętej legislacji, pracownikowi delegowanemu mają przysługiwać takie same warunki pracy i płacy jak pracownikowi kraju przyjmującego. Oznacza to m.in. takie same wynagrodzenie i taki sam wymiar urlopu jaki gwarantują układy zbiorowe danej branży.
Przed oddelegowaniem należy przesłać do włoskiego Ministerstwa Pracy dane dotyczące oddelegowanych pracowników, datę rozpoczęcia i zakończenia pracy we Włoszech, miejsce wykonywania usługi. Dane te muszą być przekazane najpóźniej ostatniego dnia przed rozpoczęciem oddelegowania, a wszystkie zmiany komunikowane najpóźniej w ciągu 5 dni od ich zaistnienia.
Podczas oddelegowania i do 2 lat od jego zakończenia firma wysyłająca jest zobligowana przechowywać (z kopią we Włoszech) następujące dokumenty: umowę zatrudnienia, potwierdzenie wypłat, zaświadczenia dotyczące okresów oddelegowania, dokumenty potwierdzające ubezpieczenie społeczne osób delegowanych.
Przepisy włoskie wymagają ustanowienia przedstawiciela we Włoszech, który będzie zobowiązany przechowywać powyżej wskazane dokumenty i pozostawać do dyspozycji kompetentnych służb kontrolnych.
Dalsze praktyczne informacje dotyczące stosowania zasad oddelegowania w przewozach kabotażowych we Włoszech będą na bieżąco publikowane na naszej stronie internetowej.
Oprac. ZMPD/JP
***
Poniżej zamieszczamy pismo ZMPD do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa w sprawie płacy minimalnej m.in. we Włoszech.
# | Nazwa | Pobierz |
1 | Pismo ZMPD do MIB w sprawie płacy min. HU i IT | pobierz PDF |
Filtr info.
Popularne tagi
Tagi abc..
Ceny ON
Waluty
Partner strategiczny ZMPD
Należymy do
Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce
ZMPD jest największym polskim stowarzyszeniem w branży transportu drogowego, istniejącym od 1957 roku.
Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce
ZMPD jest największym polskim stowarzyszeniem w branży transportu drogowego, istniejącym od 1957 roku.