ZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychPrzedstawicielstwo w Brukseli


ZMPDTIRBranżaSzkoleniae-SklepUsługi"Przewoźnik"OgłoszeniaKatalog FirmKontakt


  OFERTA  
Pismo branżowe "Przewoźnik" >>
Zapraszamy do czytania "Przewoźnika" na naszej stronie. Oferujemy również wygodną prenumeratę wydania papierowego.
     
SKLEP ZMPD >>
Zapraszamy do korzystania z naszej wyselekcjonowanej oferty sklepu internetowego.
  
      
Gwarancja ubezpieczeniowa
Program ubezpieczeń dedykowany dla klientów systemu viaTOLL,
dla umów z odroczoną płatnością 
     
     
Zwrot podatku VAT >>
Sekcja Serwisowa ZMPD świadczy usługę zwrotu podatku VAT zapłaconego przy zakupie oleju napędowego oraz przejazdów autostradowych
Bezpieczna giełda transportowa
Wytyczne dla przewoźników w sprawie bezpiecznego korzystania z giełd transportowych
  
Ubezpieczenia OCP i OCS >>
LUTZ ASSEKURANZ specjalizuje się w dziedzinie ubezpieczeń dla transportu, spedycji i logistyki
   
Pośrednictwo wizowe >>
Dla firm zrzeszonych w ZMPD pośrednictwo w uzyskaniu wiz dla kierowców zawodowych do Federacji Rosyjskiej oraz Republiki Białorusi
Eurobrokers >>
UBEZPIECZENIE DO LICENCJI! Specjalna, tania oferta dla członków ZMPD, sprawdź tutaj.
   


  Wiadomości dnia  

Ruszyły kolejne klasy o profilu kierowca mechanik

W poniedziałek 4 września 2017 r. w kilkudziesięciu polskich szkołach rozpoczęła się nauka zawodu kierowca-mechanik. Przedstawiciele ZMPD wzięli udział w  uroczystościach inauguracji roku szkolnego 2017/2018  w Gostyninie i Białymstoku.

Rozpoczęcie roku szkolnego stało się okazją do dyskusji o przyszłości polskiego transportu drogowego oraz kształceniu kierowców zawodowych. Podczas spotkania z młodzieżą w Gostynińskim Centrum Edukacyjnym członek Zarządu ZMPD Jerzy Szepietowski mówił o dużym zapotrzebowaniu na kierowców ze strony przedsiębiorstw transportowych, które dziś ratują się, zatrudniając obcokrajowców ze wschodu. W wydarzeniu wziął także udział doradca Sławomir Jeneralski.

Gostynińskie Centrum Edukacyjne (GCE) było jedną z pionierskich placówek w Polsce, które podjęły decyzję o kształceniu w zawodzie kierowca-mechanik. Pierwsza klasa powstała rok temu, teraz wystartowała kolejna. W tym roku naukę rozpoczyna kolejnych dwunastu kandydatów do zawodu. We współpracy ze Starostwem Gostynińskim ZMPD zorganizowało wiosną tego roku konferencję poświęconą kształceniu kierowców w szkołach publicznych. 

Wiceprzewodnicząca Komisji Rewizyjnej ZMPD Małgorzata Zdrodowska oraz Dyrektor Centralnego Ośrodka Szkoleń ZMPD Euzebiusz Jasiński odwiedzili z kolei białostocki Zespół Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa, gdzie otwarto klasę o profilu kierowca-mechanik. Jako szkoła zawodowa, ZST realizuje od dwóch lat system kształcenia dualnego, co przygotowuje młodzież do wejścia na rynek pracy i stwarza przedsiębiorcy możliwość wykształcenia na własne potrzeby wykwalifikowanego pracownika. System dualny pokazał, jak istotne jest zbudowanie między uczniem a przyszłym pracodawcą więzi opartej na zaufaniu, kompetencji i profesjonalizmie. Uczniowie nowo powstałej klasy będą odbywać zajęcia praktyczne w firmach członkowskich ZMPD - Adampol SA oraz Euro-Bial.

W trakcie poniedziałkowego spotkania z przedstawicielami Zrzeszenia uczniowie otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz życzenia promocji do kolejnych klas.  

CE i ZST są przykładami coraz większej liczby placówek oświatowych, które decydują się na tworzenie klas o profilu kierowca-mechanik. Konieczne jest jednak uzupełnienie podstawy programowej o kwalifikacje na poziomie prawa jazdy kategorii C. Obecnie kształcenie kończy się bowiem na kategorii B, a to za mało - branża potrzebuje kierowców ciężarówek, a nie limuzyn.

Inf. własna ZMPD/ZST. Oprac. SJ

TAGI: kierowca mechanik  
Więcej na ten temat...
Polskie szkoły chcą uczyć przyszłych kierowców zawodowych
  DATA: 2017-08-29
   


     
   « powrót

facebook.com/ZMPDwPolsce
youtube.com/user/ZMPD
e-sklep ZMPD
Mercedes-Benz Trucker Academy
 
HUSSAR  ANGELS
TRANSPASS
 
bezpłatne szkolenia
Opłaty drogowe na Węgrzech z ZMPD
ograniczenia 2016
ZMPD planerRegulamin   |    Mapa serwisu   |    Adobe Reader   |    Reklama   |    Wszystkich wejść: 6060782    Partner - giełda transportowa TimoCom